Walton WD185T01 18.5” HD LED Monitor
-13 % Out Of Stock
  • Offer Price: 5,775৳
  • Price: 6,615৳
  • Stock: Out Of Stock
  • Brand: Walton
  • Model: WD185T01
  • SKU: Walton WD185T01
5,775৳
6,615৳
Ex Tax: 5,775৳
Specification
Manufacture by
brand Walton
Description
Walton WD185T01 monitor comes with 18.5” HD (1366 × 768)TN LED Backlight Display. This monitor is featured with 200 cd/㎡ Brightness, 0.3(H) X 0.3(V) Pixel Pitch, 700:1 (DCR:5,000,000:1) Contrast ratio, 5 ms Response time, 60Hz Refresh Rate with 90° H and 65 ° V Viewing Angle. This monitor has 16: 09 Aspect Ratio with TN Panel.Thid monitor is also supports 16.7M color. In this monitor, it's Tilt is (-3.5 ± 1.5~ + 21.5 ± 1.5 ). And also featured with A/C Line voltage range : 110V ~ 240 VAC A/C Line frequency range : 50 / 60 3Hz Power & operating requiremensts. This new Walton monitor has 03 years Warranty ( Walton Service Care Point)
Review
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad Good
What is the price of the Walton WD185T01 18.5” HD LED Monitor in Bangladesh 2026?
Techdeal offers you the Walton WD185T01 18.5” HD LED Monitor at a low price in Bangladesh 05/13/2026. The latest price of Walton WD185T01 18.5” HD LED Monitor is 5,775৳ only. You can order on our website or Facebook Page or visit any of our showrooms. For more information- 01844944094.